Ste kdaj občutili utrujenost, bolečine ali otekle noge? Vas ponoči muči srbenje ali pekoč občutek v nogah? Morda ste opazili razširjene vene, imenovane varice? Če ste odgovorili pritrdilno na katero od teh vprašanj, obstaja možnost, da imate kronično vensko popuščanje (KPV).
KVP je pogosta bolezen, ki prizadene vene v nogah. Zaradi okvarjenega venskega sistema kri zastaja v venah, kar povzroča številne težave, kot so otekle noge, bolečine, srbenje in varice. Čeprav KVP ni življenjsko nevarna, lahko močno vpliva na kakovost življenja.
V tem blogu bomo podrobneje predstavili KVP:
Upamo, da bo ta blog prinesel koristne informacije o KVP in vam pomagal pri boljšem razumevanju te bolezni. Osredotočali se bomo samo na KVP, za več informacij o boleznih, za katere je potrebna medicinska pedikura in kaj je medicinska pedikura lahko opreberete v naših ostalih člankih.
Kronično vensko popuščanje (KVP) se lahko kaže na različne načine, vendar so nekatere težave pogostejše od drugih. Poglejmo si podrobnejši opis teh težav:
Bolečina je lahko pekoča, utripajoča ali boleča. Pogosto se poslabša proti večeru, po dolgotrajnem stanju ali sedenju. Lahko se pojavi tudi ponoči in moti spanec. Težave so lahko posledica povečanega pritiska v venah, ki draži živce.
Noge so lahko utrujene in težke, kot da bi bile napolnjene s svincem. Ta občutek se lahko stopnjuje čez dan in je hujši ob vročem vremenu. Vzrok za to težavo je zastoj krvi v venah, ki otežuje oskrbo nog s kisikom in hranili.
Srbenje je lahko zelo moteče in otežuje spanje. Pekoče občutke so lahko blagi ali močni, kot da bi noge gorele. Te težave so lahko posledica draženja živcev zaradi povečanega pritiska v venah.
Oteklina se običajno pojavi zjutraj in se čez dan zmanjša. Lahko je prisotna tudi v mirovanju. Hujša oteklina lahko povzroči težave pri hoji in nošenju čevljev. Oteklina je posledica zastoja krvi v venah in povečane prepustnosti venskih sten.
Krči so nenadni, močni in boleči stiski mišic v nogah. Pogosto se pojavijo ponoči in motijo spanec. Nemirne noge so neprijeten občutek, ki človeka sili v premikanje nog. Vzrok za te težave ni povsem znan, vendar naj bi bil povezan z motenim delovanjem živcev in mišic.
To so razširjene in zvijugane vene, ki so lahko vidne na površini kože. Lahko so modre ali vijolične barve in so lahko boleče ali ne. Varice nastanejo zaradi oslabljenih venskih sten in povečanega pritiska v venah.
Na predelih z motenim venskim obtokom se lahko pojavi temnejša pigmentacija. Lahko se razvije ekcem, ki se kaže kot rdečina, srbenje in izpuščaji. V hudih primerih se lahko pojavi venska razjeda. Te spremembe so posledica slabe prekrvavitve in okvare kože.
To je kronična rana, ki se običajno pojavi na goleni. Težko se celi in lahko povzroči bolečino, okužbo in druge zaplete. Venska razjeda je posledica hude okvare venskega sistema in slabe prekrvavitve.
Pomembno je poudariti, da se vse te težave ne pojavijo pri vseh bolnikih s KVP. Nekateri imajo le blage simptome, drugi pa imajo hude težave, ki močno vplivajo na kakovost njihovega življenja.
Če imate katerega od teh simptomov, je pomembno, da se obrnite na zdravnika. Zgodnja diagnoza in zdravljenje lahko preprečita napredovanje bolezni in zaplete.
Zakaj se kronično vensko popuščanje sploh pojavi?
Vzroki za nastanek KVP so kompleksni in se med seboj prepletajo. Nekateri dejavniki tveganja so dedno pogojeni, drugi pa so posledica našega načina življenja. Med najpomembnejše dejavnike tveganja spadajo:
Bolezen ni življenjsko nevarna, zelo pa poslabša kakovost življenja. Svojega zdravnika obiščemo, ko začutimo katerega od naštetih simptomov, zlasti utrujene, težke noge ali pa se pojavijo otekline. Ta nas bo na zdravljenje napotil k zdravniku specialistu, ki se ukvarja s to boleznijo: dermatovenerologu, flebologu, angiologu ali žilnemu kirurgu.
Specialist bolnika temeljito pregleda. Otipa stopalne pulze, da izključi morebitne bolezni arterij. Sledi pregled z ročnim dopplerskim merilcem venskega pretoka, s čimer ugotovi ali venske zaklopke v dimljah delujejo (tesnijo). Ko želi zdravnik oceniti delovanje oz. prehodnost globokih ven ali pa je predvideno operativno zdravljenje krčnih žil, uporabi ultrazvočno preiskavo ven spodnjih okončin oziroma tako imenovan Duplex. S to nebolečo preiskavo se pokaže smer in hitrost toka krvi ter velikost ven. Preiskava je nujna tudi kadar sumimo na globoko vensko trombozoi
Izbor metode je odvisen od stopnje kroničnega venskega popuščanja in od velikosti krčnih žil.
S 15-letnimi izkušnjami in z bogatim strokovnim znanjem iz lastnega salona, spreminjam življenje ljudi na bolje. Moje znanje je rezultat dolgoletnega pridobivanja raznih znanj od vrhunskih strokovnjakov. ki sem ga nadgrajevala skozi leta, in postala članica državne komisije za poklicne standarde.