Glivične okužbe nohtov so pogosta težava, ki lahko povzroči neprijetne spremembe v barvi nohtov in njihovo odebelitev. Kot strokovnjak za medicinsko in estetsko pedikuro, se srečujem s to težavo pri mnogih strankah.
Zdravljenje glivičnih okužb nohtov je ključno za povrnitev zdravega videza in preprečevanje morebitnih zapletov. Obstajajo različni pristopi k zdravljenju, vključno z uporabo peroralnih zdravil ali lokalnih krem. Peroralna zdravila so učinkovita pri boju proti glivicam od znotraj, medtem ko lokalne kreme neposredno delujejo na prizadetem območju.
Poleg zdravljenja je izjemno pomembno tudi preprečevanje ponovitve okužbe. Higiena stopal igra ključno vlogo pri preprečevanju širjenja glivičnih okužb. Redno umivanje in sušenje stopal ter uporaba čistih nogavic in čevljev lahko zmanjšajo tveganje za ponovno okužbo.
Poleg tega je treba paziti na okolje, v katerem se stopala znajdejo. Vlažna okolja so idealna za razvoj glivic, zato je pomembno, da se izogibamo nošenju zaprtih čevljev dlje časa in se izogibamo bazenom, javnim prhališčem in drugim vlažnim prostorom, kjer se glivice lahko širijo.
Zdravljenje glivičnih okužb nohtov obsega uporabo antimikotičnih zdravil, bodisi lokalno bodisi peroralno. Ključno je dosledno nanašanje teh sredstev na prizadeti noht, saj le tako lahko zagotovimo učinkovito uničenje glivične okužbe. Poleg tega je pomembno ohranjati dobro higieno stopal, redno umivati in sušiti stopala ter skrbeti za čistočo čevljev in nogavic. Prav tako je ključnega pomena preprečevanje ponovne okužbe z izogibanjem deljenju obutve in uporabo zaščitne obutve na javnih mestih, kjer je večja možnost stika s površinami, ki bi lahko bile kontaminirane z glivicami. S celostnim pristopom k zdravljenju in preprečevanju lahko dosežemo trajno izboljšanje stanja nohtov in preprečimo ponovitev okužbe.
Simptomi: bolečina
Vzroki: Candida
Higiena je ključna
Zdravljenje: peroralna zdravila, kreme.
Traja lahko več mesecev
Upoštevati zdravniška priporočila
Glivične okužbe nohtov so povzročene z glivicami in se običajno kažejo kot spremembe v barvi, debelini ali obliki nohta, lahko pa povzročajo tudi luščenje ali razpadanje nohtov.
Glavni vzroki vključujejo izpostavljenost vlažnim okoljem, poškodbe nohtov, oslabljen imunski sistem, neustrezno prezračevanje obutve in uporabo skupnih prostorov, kot so bazeni in garderobe.